Schengen

Vizesi

Vize nedir?

Vize, bir devletin ülkesine seyahat edecek bir yabancının pasaportuna koyduğu ve bu yabancının ülkesine girebileceğini gösteren bir kayıttır. Vizeler, seyahat edilecek ülkenin büyük elçiliklerinin  konsolosluk bölümünden, başkonsolosluklardan  ve  konsolosluklardan alınır.

Bir ülkeye hangi yabancının girebileceğine karar vermek, uluslararası hukuka göre, o devletin egemenlik yetkilerindendir,  Devletler ülkelerine hangi yabancıların girebileceğini kendi ulusal çıkarlarına göre belirlerler. Her devletin ülkesine girmeleri yasaklı/sakıncalı yabancılar listesi vardır. Ayrıca, yasaklılar listesinde bulunmayan bir yabancıya; ekonomik olarak yük olabileceği, kamu düzenini bozabileceği ve kamu sağlığına risk oluşturabileceği gerekçeleriyle vize
verilmemesi  de  mümkündür.

Devletlerin  ulusal egemenlik yetkileri arasında ülkelerine hangi yabancıların hangi kosullarla girebileceklerini belirlemek de vardır ve vize bu amaca hizmet etmektedir. Devletin bu yetkisi uluslararası hukuk bakımından tartışılmazdır ve   vize başvurularını reddetme hakları mevcuttur. Bu nedenle vize başvurusunda istenilen belgeler ülkeden ülkeye ve hatta zamandan zamana ve de bireyin statüsüne göre  değişiklikler gösterebilmektedir.

Vize konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar:

*Vize başvuruz daimi ikametinizden yapılmalıdır
*Vize başvurunuzu olabildiğince erken bir tarihte (örneğin, bir ay öncesinden)

yapmanız tavsiye edilir.

*Çalışma ve öğrenim amaçlı vizelerin alınması ülkeden ülkeye değişmekle beraber, 2-3 ay veya daha uzun bir zaman sürebilir.

*Vize başvurunuzda pasaportunuzun geçerlilik süresinin başvurduğunuz tarihten ileriye doğru en az bir yıl olmasına özen gösterilmesi tavsiye olunur. Ayrıca, vizeden muaf olmanız halinde dahi, gideceğiniz ülkenin pasaportunuzda aradığı geçerlilik süresini öğrenmenizde yarar vardır

*Yıpranmış pasaportla yapacağınız vize başvurunuz kabul edilse ve vizenizi alsanız dahi, sınırdan geri çevrilmeniz mümkün olabilmektedir.

*Pasaportların kullanım süreleri  de vize başvurusunda önemlidir. Bu konuda gidilecek ülkenin konsolosluğundan ayrıntılı bilgi alınması gerekmektedir. Örneğin Schengen bölgesi ülkeleri  (Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre, İzlanda, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan) ve diğer bazı ülkeler 10 yıldan daha eski pasaportla yapılan vize başvurularını kabul etmemektedir.

Schengen Vizesi

*Avrupa Birliği’nde 1995’te yürürlüğe giren Schengen Sözleşmesi ile bu

Sözleşmeye taraf ülkeler aralarındaki sınır (“iç sınır’” denilmektedir) kontrollerini kaldırmışlardır. Bu şekilde oluşturulan Schengen bölgesinde dış sınır kontrollerinde ortak uygulama ve kurallar hayata geçirilmiştir. Schengen alanı vize, polis ve yargı alanlarındaki iş birliğini kapsamaktadır.
*Schengen’e üye ülkeler aşağıda sunulmaktadır:
Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.

*AB’ye üye olmayan İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lichtenstein da Schengen bölgesine dahildir.
*Bir yabancı Schengen bölgesine üye ülkelerden birinin vizesi ile girdiğinde diğerine serbestçe seyahat edebilmektedir. Bununla birlikte, Schengen vize rejimi yönetmeliği uyarınca, Schengen vizesi ilk defa kullanılırken vizenin alındığı ülkeye giriş yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Örneğin, İtalya’nın Temsilciliklerinden alınan vize ile önce İtalya’ya giriş yapılması gerekmektedir. Bu çerçevede, Schengen bölgesine seyahat edecek vatandaşlarımızın vizelerini ilk giriş yapacakları ülkenin temsilciliğinden almaları hususu önem taşımaktadır.

Avusturya,

Belgium,

Çek Cumhuriyeti,

Danimarka,

Estonya,

Finlandiya,

Fransa,

Almanya,

Yunanistan,

Macaristan,

İzlanda,

İtalya,

Letonya,

Litvanya,

Lüksemburg,

Malta,

Hollanda,

Norveç,

Polonya,

Portekiz,

Slovakya,

Slovenya,

İspanya,

İsveç,

İsviçre

ALFA VİZE

  •   AKDENİZ MAHALLESİ AKDENİZ CADDESİ AKDENİZ İŞ MERKEZİ NO:5 KAT: 5 DAİRE : 512 KONAK / İZMİR

  • (0232) 570 04 24

  • 0532 611 45 84

  •    Mail: info@alfavize.com

         

İletişim

Seyahat Acentası


Belge No: 10583

© Copyright 2016 by JeXiR for ALFA VİZE

We LOVE GOOGLE